UBX1J221MHL
UBX1J221MHL
UBX1J221MHL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBX1J221MHL
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Quick Inquiry
UBX1J221MHL
Series UBX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.04 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBX1J221MHL1TO UBX1J101MPL UBX1J101MPL1TD UBX1J331MHL
Part Number UBX1J221MHL1TO UBX1J101MPL UBX1J101MPL1TD UBX1J331MHL
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH