UBX1J221MHL1TO
UBX1J221MHL1TO
UBX1J221MHL1TO
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBX1J221MHL1TO
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Quick Inquiry
UBX1J221MHL1TO
Series UBX
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.04 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)