UBX1J331MHL
UBX1J331MHL
UBX1J331MHL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBX1J331MHL
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Quick Inquiry
UBX1J331MHL
Series UBX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 585 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.17 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)