UBX1J680MPL
UBX1J680MPL
UBX1J680MPL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBX1J680MPL
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Quick Inquiry
UBX1J680MPL
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UBX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 560 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBX1J680MPL1TD UBX1J101MPL UBX1J101MPL1TD UBX1J221MHL
Part Number UBX1J680MPL1TD UBX1J101MPL UBX1J101MPL1TD UBX1J221MHL
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH