UBX1J471MHL
UBX1J471MHL
UBX1J471MHL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBX1J471MHL
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C
Quick Inquiry
UBX1J471MHL
Series UBX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.28 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBX1J471MHL1TN UBX1J101MPL UBX1J101MPL1TD UBX1J221MHL
Part Number UBX1J471MHL1TN UBX1J101MPL UBX1J101MPL1TD UBX1J221MHL
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH