UBX1J560MPL1TD
UBX1J560MPL1TD
UBX1J560MPL1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBX1J560MPL1TD
  • Description
    CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
56 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Quick Inquiry
UBX1J560MPL1TD
Series UBX
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 56 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 430 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)