UBX1J561MHL
UBX1J561MHL
UBX1J561MHL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBX1J561MHL
  • Description
    CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
560 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 150°C
Quick Inquiry
UBX1J561MHL
Series UBX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 560 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.52 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)