UBX1J560MPL
UBX1J560MPL
UBX1J560MPL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBX1J560MPL
  • Description
    CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL TH
  • Delivery Services
56 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Quick Inquiry
UBX1J560MPL
Series UBX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 56 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 430 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBX1J560MPL1TD UBX1J101MPL UBX1J101MPL1TD UBX1J221MHL
Part Number UBX1J560MPL1TD UBX1J101MPL UBX1J101MPL1TD UBX1J221MHL
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH