UVK2W100MPD
UVK2W100MPD
UVK2W100MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK2W100MPD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK2W100MPD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UVK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 128 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVK2W100MPD1TD UVK2W101MHD UVK2W101MHD UVK2W220MHD
Part Number UVK2W100MPD1TD UVK2W101MHD UVK2W101MHD UVK2W220MHD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH