UVK2W2R2MPD
UVK2W2R2MPD
UVK2W2R2MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK2W2R2MPD
  • Description
    CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
  • Delivery Services
2.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK2W2R2MPD
Series UVK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 44.8 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVK2W2R2MPD1TA UVK2W2R2MPD1TD UVK2W100MPD UVK2W100MPD1TD
Part Number UVK2W2R2MPD1TA UVK2W2R2MPD1TD UVK2W100MPD UVK2W100MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH