UVK2W470MHD
UVK2W470MHD
UVK2W470MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK2W470MHD
  • Description
    CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL TH
  • Delivery Services
47 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK2W470MHD
Series UVK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 352 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)