UVK2W221MRD
UVK2W221MRD
UVK2W221MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK2W221MRD
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 450V RADIAL
  • Delivery Services
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK2W221MRD
Series UVK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 560 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)