UVK2W100MPD1TD
UVK2W100MPD1TD
UVK2W100MPD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK2W100MPD1TD
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
  • Delivery Services
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK2W100MPD1TD
Series UVK
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 128 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)