UVK2W220MHD
UVK2W220MHD
UVK2W220MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK2W220MHD
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK2W220MHD
Series UVK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 224 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UVK2W220MHD1TO UVK2W100MPD UVK2W100MPD1TD UVK2W101MHD
Part Number UVK2W220MHD1TO UVK2W100MPD UVK2W100MPD1TD UVK2W101MHD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL