UVK2W680MHD
UVK2W680MHD
UVK2W680MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK2W680MHD
  • Description
    CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL TH
  • Delivery Services
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK2W680MHD
Series UVK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 68 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 416 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)