UVK2W4R7MPD1TD
UVK2W4R7MPD1TD
UVK2W4R7MPD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UVK2W4R7MPD1TD
  • Description
    CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
  • Delivery Services
4.7 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UVK2W4R7MPD1TD
Series UVK
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 46 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 73.6 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)