SD18-100-R
SD18-100-R
SD18-100-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD18-100-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.28 A 158.4mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SD18-100-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SD
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.28 A
Current - Saturation (Isat) 982mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 158.4mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SD18-100-R SD18-101-R SD18-101-R SD18-102-R
Part Number SD18-100-R SD18-101-R SD18-101-R SD18-102-R
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM FIXED IND 100UH 419MA 1.47OHM SM FIXED IND 100UH 419MA 1.47OHM SM FIXED IND 1MH 136MA 14.01OHM SMD