SD18-1R2-R
SD18-1R2-R
SD18-1R2-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD18-1R2-R
  • Description
    FIXED IND 1.2UH 2.97A 29.4 MOHM
  • Delivery Services
1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.97 A 29.4mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SD18-1R2-R
Series SD
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.97 A
Current - Saturation (Isat) 2.95A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 29.4mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 1.5UH 2.73A 34.5 MOHM FIXED IND 1.5UH 2.73A 34.5 MOHM FIXED IND 1.5UH 2.73A 34.5 MOHM FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM