SD18-1R5-R
SD18-1R5-R
SD18-1R5-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD18-1R5-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 2.73A 34.5 MOHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.73 A 34.5mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SD18-1R5-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SD
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.73 A
Current - Saturation (Isat) 2.49A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 34.5mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SD18-1R2-R SD18-1R5-R SD18-1R5-R SD18-100-R
Part Number SD18-1R2-R SD18-1R5-R SD18-1R5-R SD18-100-R
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 1.2UH 2.97A 29.4 MOHM FIXED IND 1.5UH 2.73A 34.5 MOHM FIXED IND 1.5UH 2.73A 34.5 MOHM FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM