SD18-101-R
SD18-101-R
SD18-101-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD18-101-R
  • Description
    FIXED IND 100UH 419MA 1.47OHM SM
  • Delivery Services
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 419 mA 1.47Ohm Nonstandard
Quick Inquiry
SD18-101-R
Material - Core Ferrite
Inductance 100 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 419 mA
Current - Saturation (Isat) 321mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.47Ohm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SD18-101-R SD18-100-R SD18-100-R SD18-102-R
Part Number SD18-101-R SD18-100-R SD18-100-R SD18-102-R
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 100UH 419MA 1.47OHM SM FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM FIXED IND 1MH 136MA 14.01OHM SMD