SD18-150-R
SD18-150-R
SD18-150-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD18-150-R
  • Description
    FIXED IND 15UH 1.06A 227.8 MOHM
  • Delivery Services
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.06 A 227.8mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SD18-150-R
Material - Core Ferrite
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.06 A
Current - Saturation (Isat) 831mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 227.8mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)