SD18-151-R
SD18-151-R
SD18-151-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD18-151-R
  • Description
    FIXED IND 150UH 345MA 2.18OHM SM
  • Delivery Services
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 345 mA 2.18Ohm Nonstandard
Quick Inquiry
SD18-151-R
Material - Core Ferrite
Inductance 150 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 345 mA
Current - Saturation (Isat) 263mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.18Ohm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)