SD18-331-R
SD18-331-R
SD18-331-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD18-331-R
  • Description
    FIXED IND 330UH 248MA 4.2OHM SMD
  • Delivery Services
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 248 mA 4.2Ohm Nonstandard
Quick Inquiry
SD18-331-R
Material - Core Ferrite
Inductance 330 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 248 mA
Current - Saturation (Isat) 177mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 4.2Ohm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SD18-330-R SD18-330-R SD18-331-R SD18-100-R
Part Number SD18-330-R SD18-330-R SD18-331-R SD18-100-R
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 33UH 715MA 505.7 MOHM FIXED IND 33UH 715MA 505.7 MOHM FIXED IND 330UH 248MA 4.2OHM SMD FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM