UFW0J102MPD
UFW0J102MPD
UFW0J102MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J102MPD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J102MPD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 609.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFW0J102MPD1TA UFW0J102MPD1TD UFW0J103MHD UFW0J103MHD1TN
Part Number UFW0J102MPD1TA UFW0J102MPD1TD UFW0J103MHD UFW0J103MHD1TN
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL