UFW0J223MHD
UFW0J223MHD
UFW0J223MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J223MHD
  • Description
    CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
22000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J223MHD
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 3.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.68 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)