UFW0J331MED
UFW0J331MED
UFW0J331MED
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J331MED
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J331MED
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 265 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 397.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFW0J331MED1TA UFW0J331MED1TD UFW0J102MPD UFW0J102MPD1TA
Part Number UFW0J331MED1TA UFW0J331MED1TD UFW0J102MPD UFW0J102MPD1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL