UFW0J331MED1TD
UFW0J331MED1TD
UFW0J331MED1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J331MED1TD
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J331MED1TD
Series UFW
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 265 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 397.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)