UFW0J333MRD
UFW0J333MRD
UFW0J333MRD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J333MRD
  • Description
    CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
33000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J333MRD
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 3.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.485 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)