UFW0J102MPD1TA
UFW0J102MPD1TA
UFW0J102MPD1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J102MPD1TA
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J102MPD1TA
Series UFW
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 609.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)