UFW0J331MED1TA
UFW0J331MED1TA
UFW0J331MED1TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J331MED1TA
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J331MED1TA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UFW
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 265 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 397.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)