UFW0J222MPD
UFW0J222MPD
UFW0J222MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J222MPD
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J222MPD
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 980 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.127 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFW0J222MPD1TD UFW0J102MPD UFW0J102MPD1TA UFW0J102MPD1TD
Part Number UFW0J222MPD1TD UFW0J102MPD UFW0J102MPD1TA UFW0J102MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL