UFW0J103MHD
UFW0J103MHD
UFW0J103MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFW0J103MHD
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
  • Delivery Services
10000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFW0J103MHD
Series UFW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFW0J103MHD1TN UFW0J102MPD UFW0J102MPD1TA UFW0J102MPD1TD
Part Number UFW0J103MHD1TN UFW0J102MPD UFW0J102MPD1TA UFW0J102MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL