UPM1E152MHD6
UPM1E152MHD6
UPM1E152MHD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E152MHD6
  • Description
    CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1500 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E152MHD6
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.77 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Base Product Number -
Impedance 34 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPM1E152MHD UPM1E152MHD1AA UPM1E152MHD1AK UPM1E152MHD6AA
Part Number UPM1E152MHD UPM1E152MHD1AA UPM1E152MHD1AK UPM1E152MHD6AA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR