UPM1E152MHD6AA
UPM1E152MHD6AA
UPM1E152MHD6AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E152MHD6AA
  • Description
    CAP ALUM 25V POLAR
  • Delivery Services
1.5 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E152MHD6AA
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 mF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.77 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Base Product Number -
Impedance 34 mOhms
Description CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL