UPM1E681MPD1AA
UPM1E681MPD1AA
UPM1E681MPD1AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E681MPD1AA
  • Description
    CAP ALUM 25V POLAR
  • Delivery Services
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E681MPD1AA
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.42 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Base Product Number -
Impedance 46 mOhms
Description CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH