UPM1E681MHD6
UPM1E681MHD6
UPM1E681MHD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E681MHD6
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E681MHD6
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Base Product Number -
Impedance 55 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPM1E681MHD6TN UPM1E681MPD UPM1E681MPD1AA UPM1E681MPD1AL
Part Number UPM1E681MHD6TN UPM1E681MPD UPM1E681MPD1AA UPM1E681MPD1AL
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR