UPM1E681MHD6TN
UPM1E681MHD6TN
UPM1E681MHD6TN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E681MHD6TN
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E681MHD6TN
Series UPM
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Base Product Number -
Impedance 55 mOhms