SD18-R47-R
SD18-R47-R
SD18-R47-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SD18-R47-R
  • Description
    FIXED IND 470NH 3.58A 20.1 MOHM
  • Delivery Services
470 nH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.58 A 20.1mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SD18-R47-R
Material - Core Ferrite
Inductance 470 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.58 A
Current - Saturation (Isat) 4.63A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 20.1mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SD18-R47-R SD18-100-R SD18-100-R SD18-101-R
Part Number SD18-R47-R SD18-100-R SD18-100-R SD18-101-R
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 470NH 3.58A 20.1 MOHM FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM FIXED IND 10UH 1.28A 158.4 MOHM FIXED IND 100UH 419MA 1.47OHM SM