QAK2E105JTP
QAK2E105JTP
QAK2E105JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E105JTP
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP FILM 1UF 5% 250VDC AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
1 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E105JTP
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series QAK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.610" W, 0.295" T x 0.984" L (15.50mm, 7.50mm x 25.00mm)