QAK2E225JTP
QAK2E225JTP
QAK2E225JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E225JTP
  • Description
    CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
2.2 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E225JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.689" W, 0.374" T x 1.181" L (17.50mm, 9.50mm x 30.00mm)