QAK2E106KTP
QAK2E106KTP
QAK2E106KTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E106KTP
  • Description
    CAP FILM 10UF 10% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
10 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E106KTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.886" W, 0.591" T x 1.496" L (22.50mm, 15.00mm x 38.00mm)