QAK2E475JTP
QAK2E475JTP
QAK2E475JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E475JTP
  • Description
    CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
4.7 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E475JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.846" W, 0.472" T x 1.378" L (21.50mm, 12.00mm x 35.00mm)