QAK2E155JTP
QAK2E155JTP
QAK2E155JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E155JTP
  • Description
    CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
1.5 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E155JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.630" W, 0.315" T x 1.181" L (16.00mm, 8.00mm x 30.00mm)