QAK2E335JTP
QAK2E335JTP
QAK2E335JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E335JTP
  • Description
    CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
3.3 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E335JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.768" W, 0.374" T x 1.378" L (19.50mm, 9.50mm x 35.00mm)