QAK2E475KTP
QAK2E475KTP
QAK2E475KTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E475KTP
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
4.7 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E475KTP
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series QAK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.846" W, 0.413" T x 1.299" L (21.50mm, 10.50mm x 33.00mm)