QAK2E155KTP
QAK2E155KTP
QAK2E155KTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E155KTP
  • Description
    CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
1.5 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E155KTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.630" W, 0.256" T x 1.102" L (16.00mm, 6.50mm x 28.00mm)