QAK2E105KTP
QAK2E105KTP
QAK2E105KTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E105KTP
  • Description
    CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
1 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E105KTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.610" W, 0.236" T x 0.906" L (15.50mm, 6.00mm x 23.00mm)