QAK2E474JTP
QAK2E474JTP
QAK2E474JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E474JTP
  • Description
    CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
0.47 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E474JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.472" W, 0.217" T x 0.984" L (12.00mm, 5.50mm x 25.00mm)