QAK2E685JTP
QAK2E685JTP
QAK2E685JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E685JTP
  • Description
    CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
6.8 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E685JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.886" W, 0.531" T x 1.575" L (22.50mm, 13.50mm x 40.00mm)