QAK2E685KTP
QAK2E685KTP
QAK2E685KTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QAK2E685KTP
  • Description
    CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL
  • Delivery Services
6.8 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Axial
Quick Inquiry
QAK2E685KTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 6.8 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.886" W, 0.472" T x 1.496" L (22.50mm, 12.00mm x 38.00mm)